Ümraniye TV

1 milyon Suriyeli için dönüş projesi

1 milyon Suriyeli için dönüş projesi
93 views
06 Mayıs 2022 - 0:46

Suriye’de iç savaştan etkilenen siviller için inşa edilen 60 bin briket evin anahtar teslim töreni, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Törene video mesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyizr” dedi. 

Erdoğan, Memursen ve Mehmed Akif İnan Vafkı ile ‘Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız’ kampanyası kapsamında AFAD Koordinasyonunda 12 STK tarafından yapılan briket evlerin teslimi törenine video mesajla katıldı. 

‘İnsanlık borcumuz’ 

Erdoğan konuşmasında, “Kimse vatanını, evini, düzenini sebepsiz yere terk etmez. Kimse keyfi yere belirsiz bir geleceğe doğru yürümez. Böyle bir mecburiyetle karşı karşıya kalanlara sınır ve gönül kapılarımızı açmak onlara her türlü desteği vermek bizim insanlık borcumuzdur” diye konuştu.  Erdoğan şöyle  devam etti:  

“Sadece mazlumların canlarını ve onurlarını kurtarmalarını sağlamak için kapılarımızı açmakla kalmadık. Onların yeniden evlerine dönmeleri içinde her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Türkiye’nin Suriye’de derinleşen insani trajedi karşısında sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evler bu adımlardan biriydi. Şimdi de ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hayata geçireceğiz.” 

Gönüllü dönüşler 

Erdoğan, “Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve başta olmak üzere 13 ayrı bölgedeki yerel meclislerle birlikte yürüteceğimiz bu proje bir hayli geniş kapsamlıdır. Konuttan okul ve hastaneye kadar günlük hayatın tüm ihtiyaçları ile tarımdan sanayiye kadar kendi kendine yeterli tüm ekonomik bu projenin içinde yer alacaktır. İnşallah Suriye’nin diğer kısımları da zaman içinde güvenli hale geldiğinde oralarda da benzer çalışmaları yürüterek gönüllü geri dönüşler için gereken zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız” dedi. 

Ev yapmaya devam

Tören için Hatay Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan İdlib’e geçen Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, “Celabrus, Azez, El-Bab, Resulayn, Tel Abyad’da Türkiye’de yerleşik bulunan Suriyeli 1 milyon kişiye evler yapılacak. Bunu hem uluslararası hem de kendi hayır kuruluşlarımızla yapacağız. Yine AFAD koordinasyonunda yapılacak. Projeleri tamamlandı. Yakın zamanda başlayacak” dedi. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada sadece 77 bini projelendirmedik, 57 bin 306’sını tamamladık, 9 bin 700 ev devam ediyor. 10 bin eve başlıyoruz. Yıl sonuna kadar 100 binini bitireceğiz. Burada 50 okul bitirdik, 23’ünü devam ettiriyoruz. 26 cami, 10 sağlık, 11 sosyal tesis yaptırdık.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.