Ümraniye TV

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yurt genelinde kutlanıyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yurt genelinde kutlanıyor
63 views
19 Mayıs 2022 - 10:06

Kurtuluş ateşinin yakıldığı, bağımsızlık umudunun inanca dönüştüğü gün. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yanan ateş, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta giderek büyüdü. Türkiye Cumhuriyeti’nin ışığı oldu. Hiç sönmeyecek o ışığın altında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yurt genelinde kutlanıyor.

19 Mayıs kapsamında ilk tören Anıtkabir’de yapıldı.Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yanı sıra beraberindeki heyetle katıldı.Bakan Kasapoğlu, Misak-ı Milli Kulesi’nde bulunan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.Vatandaşlar da Anıtkabir’i ziyaret etti.Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda da tören düzenlendi.
Törene, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.Mersin’de kutlamalar Cumhuriyet Alanı’nda düzenlendi.Mersin’in Erdemli ilçesinde, ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda 1919 genç ‘zeybek’ oynadı.Daha sonra da Atatürk’ün imzasıyla oluşturulan silüeti dikkat çekti.Bingöl’de öğrenciler ve vatandaşlar, 200 metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla Çapakçur Viyadüğü’nden Şehir Stadyumu’na kadar yürüdü.19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlenen yerlerden birisi de Adana.Tören kapsamında öğrenciler gösteri sundu.Bilecik’te de 19 Mayıs dolayısıyla Gençlik Yürüyüşü düzenlendi.İşte yurt genelinden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çoşkusu…İzmit’te, özel olarak kaplanan tramvaydaki yolcular, müzisyenlerle birlikte Gençlik Marşı’nı söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.