Ümraniye TV

35 yıl sonra bir ilk yaşanacak! Aybar kar fırtınası perşembe günü İstanbul u da vuracak

Türkiye karlı günlere geri dönüyor. Sibirya kökenli Aybar ın yola çıktığını belirten Meteoroloji uzmanları, soğuk hava dalgasının Mart ayında 35 yıldan bu yana görülmeyen bir soğuk yaratacağını ifade ediyor. İstanbul da da etkisini gösterecek olan Aybar kar fırtınası nedeniyle perşembe ile pazartesi günleri arasında iş yeri ve okulların tatil edilmesi gündeme gelebilir.

35 yıl sonra bir ilk yaşanacak! Aybar kar fırtınası perşembe günü İstanbul u da vuracak
96 views
09 Mart 2022 - 16:15

Türkiye’de geçtiğimiz aylarda yoğun kar yağışı nedeniyle yollar kapanmış, vatandaşlar zor anlar yaşamıştı. Karların erimesinin ardından yeniden hâkim olan güneşli havanın, önümüzdeki günlerde yeniden şehirlerimizi terk edeceği öğrenildi.

AYBAR SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

Sibirya kökenli olduğu bilinen Aybar soğuk hava dalgasının Sibirya’dan etkili olmaya başladığı ve rotası arasında yer alan Türkiye’ye doğru gelmeye başladığı öğrenildi.

35 yıl sonra bir ilk yaşanacak! Aybar kar fırtınası perşembe günü İstanbul'u da vuracak

ÇOK SOĞUK BİR MART AYI YAŞANACAK

Soğuk hava dalgasının, Türkiye’de 35 yıl aradan sonra da bir ilke neden olacağı iddia edildi. Buna göre Aybar nedeniyle Türkiye’de uzun süre sonra çok soğuk bir Mart ayı yaşanacak. Yeniden şiddetli kar yağışları etkisini gösterecek.

İSTANBUL’U AYBAR KAR FIRTINASI VURACAK

Hava Forum sitesinin yaptığı açıklamada, “İstanbul Aybar kar fırtınasına hazırlanıyor. Tahminlere göre, Perşembe-Pazartesi arası okul/eğitim tatili ve iş yeri tatilleri gündeme gelebilir. Bazı meteorolojik modeller İstanbul’u adeta kara gömüyor. Değişim olmaz ise 1987’den sonra en iddialı kar geliyor” ifadeleri kullanıldı.

İllere göre hava durumu tahminlerini görüntülemek için tıklayın

Erdem Aksoy Gündem Editörü Haberler.com – Güncel Kar Yağışı, İstanbul, kar, Güncel, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.