Ümraniye TV

ABD’deki okul katliamında ihmal iddiası

ABD’deki okul katliamında ihmal iddiası
50 views
28 Mayıs 2022 - 17:08

ABD’de 21 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı okul saldırısında polisin geç müdahale ettiği ortaya çıktı. 18 yaşındaki saldırganın öldürülmeden önce bir saati aşkın süre boyunca okulda kaldığı öğrenildi. Bu sırada okulda bulunan yaklaşık 20 polisin ek kuvvet beklemek için saldırgana müdahale etmediği açıklandı.

ABD’nin teksas eyaletindeki ilkokula düzenlenen saldırının yankıları sürüyor.Polis, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos’a müdahalede geç kalmakla eleştiriliyor.Teksas Halk Güvenliği Departmanı Direktörü Steven McCraw, düzenlediği basın toplantısında, polise yönelik eleştirilere cevap verdi.McCraw, saldırganın okula ulaştığı saat 11.30 ile polisin müdahale ettiği 12.46 arasında acil polis hattına bir çok arama yapılmasına rağmen, olay yerindeki komuta merkezinin yanlış bir şekilde “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü söyledi.Sınıftan defalarca acil hattı arayan bir çocuğun fısıldayarak 8 veya 9 çocuğun hala hayatta olduğunu ve “Lütfen buraya polis gönderin” diyerek yalvardığını belirten McCraw, yaklaşık bir saat boyunca en az 19 polisin okulun koridorunda saldırganın bulunduğu sınıfa müdahale etmek yerine taktik timlerinin ulaşmasını beklediğini kaydetti.McCraw, “O sırada olay yeri komutanı, aktif bir saldırgan durumundan barikatların ardına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Ancak eldeki bilgilere göre, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala aktifti. Bu yanlış bir karardı.” diye konuştu.

SALDIRIDA 19 ÇOCUK VE 2 ÖĞRETMEN HAYATINI KAYBETTİ

Sınır devriye taktik timlerinin okula ulaşmasıyla 12.50’de saldırganın bulunduğu sınıfa girildiği ve saldırganın etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.AR-15 tipi otomatik saldırı silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na saldırı düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, aynı sınıftan 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.Saldırıyla ilgili incelemeler sürerken, özellikle çocukların aileleri, polisi saldırgana zamanında müdahale etmemekle eleştiriyordu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.