Ümraniye TV

Byte Nedir? 1 Byte Kaç Bit Eder? Byte Biriminin Mb, Kb Ve Gb Karşılıkları

Byte Nedir? 1 Byte Kaç Bit Eder? Byte Biriminin Mb, Kb Ve Gb Karşılıkları
152 views
30 Mayıs 2022 - 7:15

Bilgisayarların en küçük birimi 8 karakterden oluşan bit terimidir. Büyüklükleri ise bit ile başlar ve terabayta kadar gitmektedir. Bunların arasında bir bağlantı bulunmaktadır.

Byte Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber günlük hayatta kullandığımız dosya boyutları da gün geçtikçe yükselmektedir. 1946 yılında ilk kez ortaya atılmış olan bit ve byte kavramları günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde farklı dosya boyutlarının ifade edilebilmesi için pek çok kavramlarda kullanmaktayız.

Sabit disklerin ve diğer bellek aygıtlarının verimliliğini artırmak ve bilgi kavramanın kolaylığı için bitler bayt olarak gruplandırılır. Bit’in bilgisayar dilinde 0 ve 1’i temsil eder. Byte ise 8 bit’e eş değerdir. Bir bit, yalnızca iki değeri (0 veya 1) temsil ederken, bir bayt 256 (2 8 ) farklı değeri temsil edebilir. 

1 Byte Kaç Bit Eder?

Bit, byte, kilobyte, megabyte ve gigabyte terimleri birlikte türemiş olan kelimelerdir. Birbirine bağlantılı olan bu kelimeler içerisinde 1 Byte 8 bit’e eşdeğer konumdadır.

Byte ve Bit Arasındaki Fark

Bitler bilgisayar dilinde 0 ve 1 i temsil ederler.Byte, 8 Bit’ten oluşur ve 0’dan 255’e kadar olan sayıları temsil edebilir.Byte büyük B ile gösterilir, Bit ise küçük b ile gösterilir.Yani 1 byte 8 bit büyüklüğündedir.Bayt dan sonra kilobayt, megabayt, gigabayt, terabayt, petabayt gelir.

Byte Biriminin Mb, Kb, ve Gb Karşılıkları

Bilgisayarda bulunan en küçük bilgiye bit denir ve 1 byte 8 karakterden meydana gelmektedir. Byte biriminin megabyte, kilobyte ve gigabyte karşılıkları bulunmaktadır. 1 Byte’ın mb, kb ve gb karşılıkları şunlardır:

– 1 byte 8 bit’e eşittir.- 1 kilobyte 1024 byte’a eşittir.- 1 megabyte 1024 kilobyte’a eşittir.- 1 gigabyte ise 1024 megabyte’a eşittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.