Ümraniye TV

Dünyanın en pahalı elbisesinin sırrı! 6 binden fazla kristalle gizledi

Dünyanın en pahalı elbisesinin sırrı! 6 binden fazla kristalle gizledi
177 views
06 Mayıs 2022 - 0:33

Marilyn Monroe’nun Madison Square Garden’da John F. Kennedy için “Mutlu Yıllar, Bay Başkan” şarkısını söylemesinden altmış yıl sonra, ten rengi ikonik elbisesi yeniden ilgi odağı oldu. 41 yaşındaki Kim Kardashian, önceki gece gerçekleşen ve her sene olduğu gibi hem magazin hem de moda dünyasının en çok konuşulan konusu haline gelen Met Gala’da, Monroe’nun elbisesiyle bir tur attı. Bu da onu, Marilyn dışında elbiseyi giyen tek kişi yaptı.

Daily Mail gazetesine göre, elle dikilmiş 6 binden fazla kristalle bezeli sıkı örgü elbise, Anna Strasberg 1999’da Christie’s’i satmak için görevlendirene kadar Monroe malikanesinin bir parçasıydı.

DÜNYANIN EN PAHALI ELBİSESİ

Florida’daki bir müze, elbiseyi 2016 yılında Julien’s tarafından düzenlenen müzayede etkinliğinden 4.8 milyon dolara satın aldı. Ripley’s adlı müze, New York Post gazetesinin sorularını yanıtladığında, vergi ve harçlardan sonra elbisenin 5 milyon doların üzerinde bir değere sahip olduğunu ve bunun onu açık artırmada satılan “dünyanın en pahalı elbisesi” haline getirdiğini söyledi. Göz kamaştırıcı elbisenin şimdiki değeri ise 10 milyon doların üzerinde.

TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ

Monroe, kostüm tasarımcısı Jean Louis’den kendisi için bir elbise yapmasını istediğinde, ona, “Gerçekten tarih yazacak, türünün tek örneği sadece Marilyn Monroe’nun giyebileceği göz kamaştırıcı bir elbise tasarlamanı istiyorum” dedi.

Bob Mackie, üniversiteden mezun olduktan sonraki ilk işi olarak orijinal eskizi çizdi. Astarsız elbise, Monroe’nun iç çamaşırı giymesini imkansız hale getirdi. Rengi, ten rengine mükemmel bir şekilde uyuyordu ve kristaller onu örtmek için stratejik olarak yerleştirilmişti.

3 HAFTADA 16 KİLO VERMESİ GEREKTİ

Elbisenin çok dar olduğu ve Monroe’nun perde arkasından sahneye çağrılmadan saniyeler önce elbiseyi giydiği aktarıldı. Kim Kardashian ise, Met Gala’da elbiseye sığmak için üç haftada 16 kilo vermek için sıkı bir diyet yaptığını itiraf etti. Ünlü elbise, Kim Kardashian nisan ayının sonlarında, müzenin Orlando’daki genel merkezine gitmeden önce son derece dikkatli bir şekilde muhafaza edildi. Kendisi de bir Monroe hayranı olan Kardashian, klasik elbiseyi giymeye karar verdi.

AKILLARA GELEN EN AMERİKAN ŞEY…

Kardashian, Vogue dergisine yaptığı açıklamada, “Fikir geçen yıl Eylül’deki galadan sonra geldi. Kendi kendime düşündüm, Amerikan teması için ne yapardım? Aklınıza gelen en Amerikan şeyi nedir? Marilyn Monroe…” diye konuştu.

Elbette müze, Kardashian’ın talebini tereddüt etmeden kabul etmedi. Monroe’nun bu elbise içerisindeki performansı, hiç şüphesiz kariyerinin en dikkate değer anlarından biri. Bu nedenle elbiseyi korumak ve orijinal formunda tutmak için çok şey yapıldı.

Kardashian ve Ripley ekibi, Met Gala’daki görünümü konusunda rehberlik için giysi koruma uzmanları, değerleme uzmanları, arşivciler ve sigorta şirketi ile görüştü. Elbisenin mevcut durumunda kalması için üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamasına karar verildi. Bu sebeple de Kardashian, hayrete düşüren diyetini uygulamak zorunda kaldı. Kardashian, Met’in kırmızı halısında “Bu Marilyn Monroe’nun elbisesi. Altmış yaşında. Bunu giyip denemek gibi bir fikrim vardı” diye konuştu ve ekledi: “Silahlı korumalar ve eldivenlerle geldiler. Denedim ve bana uymadı. 16 kilo vermek zorunda kaldım” diye ekledi. Kardashian ayrıca, efsane isme gönderme yapmak için saçını da platin sarısına boyadı.

ORİJİNALİNİ ÇIKARIP KOPYASINI GİYDİ

Kardashian, Vogue konuk sunucusu La La Anthony’ye, “Bir role hazırlanmak gibiydi” diyerek elbiseyi giymeden önce yaptığı hazırlıkları anlattı. Elbisenin korunması en büyük öncelik olduğundan, Kardashian yalnızca kırmızı halı için orijinal elbiseyi giydi. Ardından onu bir kopyasıyla değiştirdi.

1962’deki “Doğum Günün Kutlu Olsun” performansı, Monroe ve Başkan Kennedy arasında bir ilişki olduğuna dair söylentilere yol açsa da, gerçek sansasyonu yaratan elbisenin kendisiydi. Elbiseyi muhafaza eden müze yetkililerine göre Monroe, organizatörleri aldattı ve yüksek yakalı, ölçülü bir elbise giyeceğini söyledi. Ripley’nin Sergiler ve Arşivler ekibi, bu elbisenin “yirminci yüzyıl kültürünün en ünlü giysisi” olduğuna inanıyor ve onu sınırlı bir süre için sergileyecek.

Monroe’nun 1962’de Madison Square Garden’da giydiği ikonik Jean Louis elbisesini giyen 41 yaşındaki Kardashian, eleştiri oklarının hedefinde. Moda tarihçileri, Kim Kardashian’ın 2022 Met Gala’da bir kopyasını sipariş etmek yerine Marilyn Monroe’nun en ünlü elbiselerinden birini giyme kararının ‘kırılgan’ elbiseye zarar verebileceği görüşünde.

Marilyn Monroe’nun hayatı hakkında birkaç kitap yazan yazar Michelle Morgan, göz alıcı elbisenin kırmızı halı ortamında tekrar giyilmesine izin verilmesi kararını eleştirerek, elbiseye ‘ter’ ve ‘makyaj’ ile zarar verebileceğini söyledi. New York Post’a konuşan Morgan, “60 yıllık bu ikonik elbisenin toplum içinde giyildiğini görmek beni son derece hayal kırıklığına uğrattı” dedi. Morgan, “Elbise son derece kırılgan ve önceden sıcaklık kontrollü koşullarda tutuluyordu, ancak şimdi burada, sadece giyilmekle kalmıyor, aynı zamanda kırmızı halı ortamında da başına her şey gelebilirdi” diye ekledi.

Kardashian ise, elbiseyi ilk denediğinde eldiven giydiğini ve elbisenin ‘korumalar tarafından evine götürüldüğünü’ açıkladı.

Monroe tarihçisi ve koleksiyoncu Scott Fortner da, elbisenin özel ve ısmarlama bir tasarım olduğu için dışarı çıkmasından endişe duyduğunu söyledi. People dergisine açıklamalarda bulunan Fortner, “Elbise Marilyn Monroe için özel olarak yapıldı. Hazır bir giysi değil. Marilyn’in son iki filmi The Misfits ve Something’s Got to Give’in kostümlerini tasarlayan Akademi Ödüllü tasarımcı Jean Luis tarafından yaratıldı” diye konuştu.

Bir başka uzman, Dr Justine De Young, elbiseyi bu kadar sansasyonel bir etkinlikte giymenin riskli bir karar olduğunu vurguladı. New York’taki Fashion Institute of Technology’de moda tarihi profesörü olan Dr De Young, Orijinalinden ayırt edilemeyecek bir replika sipariş edebilirdi, ki yaptı da. Amerikan tarihinin böylesine ikonik bir parçası, sırf ego ve fotoğraf çekimi için zarar görme riskine atılmamalı” diyerek kararı eleştirdi.

Elbiseyi ilk giydiğinde içine giremediğini anlatan dört çocuk annesi Kardashian, kilo verme hedefine ulaşmak için yaptığı sıkı diyetin detaylarını da paylaştı. Günde iki kez sauna kıyafeti giydiğini, koşu bandında koştuğunu, tüm şeker ve karbonhidratları tamamen kestiğini, sadece en temiz sebze ve proteini yediğini anlayan televizyon yıldızı, “Kendimi aç bırakmadım ama çok katıydım” dedi.

Kardashian manşetleri bir şekilde süsleyerek gündeme gelmeyi başardı. Bu denli ikonik bir elbisenin buna malzeme edilmesi şart mıydı? Orası tartışılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.