Ümraniye TV

Pakistan’la ticaret hedefi 5 milyar dolar

Pakistan’la ticaret hedefi 5 milyar dolar
159 views
04 Haziran 2022 - 6:55

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Konuk Başbakan Şerif’le ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Şahbaz Şerif, Başbakanlık görevine gelmesinin ardından ülkemize ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Kıymetli kardeşimi yeni görevinden dolayı tekrar tebrik ediyorum” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve küresel meseleleri kapsamlı şekilde ele aldık. Pakistan ile savunma sanayi alanında son dönemde geliştirilen somut iş birliği projelerinden memnuniyet duyuyoruz. Milgem projesi çerçevesinde 2’si Pakistan’da 2’si ülkemizde inşa edilen gemilerin yapım aşamaları belirlenen takvim çerçevesinde birer birer tamamlanıyor. Bu 4 geminin teslimatını 2023 Ağustos’undan başlayarak 6’şar ay arayla yapacağız. İkili ticaretimizi salgına rağmen geliştirmeye muvaffak olduk ve hacmi 2011 yılından beri ilk kez 1 milyar doların üzerine çıkardık. Malum hedefimiz 5 milyar dolardır. FETÖ’nün Pakistan’daki yapılanmasına karşı alınan önlemler ve bu terör örgütüyle mücadelemize verdiği destek için Pakistan’a teşekkür ediyorum.”

Şerif ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dinamik vizyonu ve liderliğiyle ilişkilerin çok daha ileri seviyelere taşınacağını söyledi. Şerif, “Yüksek

Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin bir sonraki toplantısını eylülde İslamabad’da düzenlemek istiyoruz. Türkiye’nin düşmanı FETÖ ve PKK, her zaman Pakistan’ın da düşmanıdır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.