Ümraniye TV

Son dakika: Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya için çok net mesaj: NATO’ya girmelerine evet demeyiz!

Son dakika: Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya için çok net mesaj: NATO’ya girmelerine evet demeyiz!
119 views
17 Mayıs 2022 - 12:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Cezayir’den ülkemize 17 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu tarihi ziyaretle ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırıyoruz. 500 yıl öncesine uzanan ortak bir maziyi paylaşıyoruz. İş birliğimizi daha da ileriye taşıma kararımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik. Dayanışmamızı artırarak, sürdürme kararlılığımızı vurguladık. 5 milyar dolar hedefini belirlemiştik. Ticaret hacmimizi bir önceki yıla oranla yüzde 35 artırarak 4,2 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir hedef belirledik. O da 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Türkiye olarak Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız.

Yakın geçmişte ortak yatırımların başlamış olduğu enerji ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır. Afrika’daki tüm kardeşlerimizle iş birliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Afrika kıtasında barış ve istikrarın temininde önemli rol oynayan Türkiye ve Cezayir olarak savunma sanayii alanında iş birliğini güçlendirmekte kararlıyız. Tüm alanlarda atılabilecek ilave somut adımları ilgili bakanlarımız değerlendirmeye ve hayata geçirmeye devam edecektir. Somali’deki seçimin sonuçlarının tüm Somali halkı için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.Yarın İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanının teşrifleriyle gerçekleşecek İş Formu’nun karşılıklı ticaretimizin ve yatırımlarımızın arttırılmasına katkıda bulunacağı muhakkaktır.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un açıklamaları şöyle;  Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapmış olduğum ikili görüşme kapsamlı ve verimliydi. Bu görüşmelerimiz iki ülke halklarının faydasına olacaktır. Türkiye ile iş birliğimizi daha da geliştirebiliriz. Filistin halkına karşı işlenen suçlarla ilgili olarak ortak görüşümüzü beyan ettik. Bu konuda tam bir mutabakat halindeydik, Libya konusuna değindik.  Yatırım alanını 10 milyar dolar ve daha üzerine ulaştıracağımıza inanmaktayım.

İsveç ve Finlandiya, Türkiye'nin iade taleplerine olumlu yanıt vermedi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin iade taleplerine olumlu yanıt vermediHaberi Görüntüle

İsveç ve Finlandiya'dan flaş NATO adımı!

Türkiye’ye geliyorlarİsveç ve Finlandiya’dan flaş NATO adımı!Haberi Görüntüle

SORU – CEVAP

(FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYELİĞİ) Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her iki ülkeyle ilgili de gerçi bu aralar Dışişleri Bakanları arasında bazı görüşmeler yapıldı. Her iki ülke ile ilgili de çok açık, net, samimi bir şeyi söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tavrı söz konusu değil. Bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp biz karşıyız deseler bile ki tam aksini, teslim etmeleri gereken bazı teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Teslim edeceklerini dahi söyleseler bile şuna inanıyoruz; bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri getirip, konuşturtuyorlar. Biz bunların neyine güvenceğiz. Pazartesi geleceklermiş, bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar yorulmasınlar. Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz. NATO o zaman güvenlik örgütü olmaktan çıkar teröristlerin yoğunlaştığı bir yer haline gelir. Sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız.

HEYETLERARASI GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

RESMİ TÖRENLE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’u resmi törenle karşıladı. Tebbun’un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tebbun’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Tebbun’un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Tebbun, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı, Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun, merdivenlerde Türkiye ve Cezayir bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.