Ümraniye TV

SON DAKİKA HABERİ: ABD’den Batı Şeria’da Filistinlilere şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere yaptırım kararı

SON DAKİKA HABERİ: ABD’den Batı Şeria’da Filistinlilere şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere yaptırım kararı
12 views
02 Şubat 2024 - 7:36

Son dakika haberi! ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria’da şiddet olaylarına karışan İsrailli yerleşimcilere yaptırım öngören başkanlık kararnamesini imzaladı.

Biden yaptığı yazılı açıklamada, İsrailli yerleşimci şiddettinin dayanılmaz seviyeye ulaştığını not etti. Kararda, Filistinlilere yönelik zorla yerinden etme ve mala zarar verme gibi eylemlerin hem İsrail hem de tüm Ortadoğu’da güvenlik ve barışı tehlikeye attığı vurgulandı.

Yaptırım listesine ilk etapta 4 İsrailli alındı. Yaptırım listesine alınan kişiler Amerikan finans sistemi içinde işlem yapamayacak, bu ülkeye vize alamayacak, varsa ABD’deki varlıkları dondurulacak ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle iş yapması yasaklanacak.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Batı Şeria’da artan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğu ve bu olaylara karışanların, yaptırıma maruz kalacağı bildirildi.

Açıklamaya göre isimleri David Chai Chasdai, Einan Tanjil, Shalom Zicherman ve Yinon Levi olarak açıklanan 4 aşırılıkçı Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da şiddet olaylarını başlatmak, Filistinli sivilleri hedef almak ve evlerini yakmak gibi suçlardan dolayı yaptırım listesine alındı.

NETENYAHU’DAN YAPTIRIM KARARINA TEPKİ

Biden’ın yaptırım kararının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu açıklama yaptı.

Netenyahu, “Yerleşimcilerin çoğu yasalara uyuyor. Kuralları ihlal edenlere karşı da İsrail yönetimi gerekli adımları atıyor. Yerleşimciler konusunda sıradışı önlemler almaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

7 Ekim’deki Hamas baskınından sonra İsrail hükümeti, yerleşimcilere silah dağıtmıştı. Ekim ayından beri Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik saldırılarda ciddi artış yaşandı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 381 Filistinli hayatını kaybetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.