Ümraniye TV

UNRWA, ay sonunda çalışmalarını tamamen durduracak

UNRWA, ay sonunda çalışmalarını tamamen durduracak
3 views
02 Şubat 2024 - 7:30

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, UNRWA’ya mali desteğini durdurma kararı alan ülkelerin kararlarının devamı halinde tüm yardım operasyonlarının Şubat ayı sonu itibariyle durdurulmak zorunda kalınacağını duyurdu.

UNRWA Genel Komiseri Phillip Lazzarini, 7 Ekim soruşturması kapsamında adı geçen 12 UNRWA çalışanının işine son verildiğini ve soruşturma başlatılacağını açıklamıştı. İsrail yetkilileri tarafından, bazı UNRWA personelinin İsrail’e yönelik 7 Ekim menfur saldırılarına karıştığına dair ciddi iddialar kendisine sunulduğunda UNRWA Genel Komiseri, Ajansın çıkarları doğrultusunda bu personelin görevlerine derhal son verme kararı aldı ve New York’ta bulunan İç Gözetim Hizmetleri soruşturma başlattı. İddiaların kanıtlanması durumunda bu süreçte tam hesap verebilirlik ve şeffaflık bekleniyor.

440 MİLYON DOLARLIK YARDIM ASKIDA UNRWA’nın duyurusundan kısa bir süre sonra, bazı bağışçı ülkeler Ajans’a sağlanan 440 milyon doları tutarındaki finansmanı askıya aldı. UNRWA Genel Komiseri Phillip Lazzarini, yardımların askıya alınmasına ilişkin, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in UNRWA’ya finansmanı yeniden başlatma çağrısını yineliyorum. Finansman askıya alınmaya devam ederse, büyük olasılıkla sadece Gazze’de değil, bölge genelindeki operasyonlarımızı Şubat ayı sonuna kadar durdurmak zorunda kalacağız.” açıklamasını yaptı.“GAZZELİLER KRİZİ UNRWA OLMADAN ATLATAMAZ” UNRWA’nın Gazze İşleri Direktörü ve BM İnsani Yardım Koordinatör Yardımcısı Thomas White mevcut durum ile ilgili, “Gazze, bombardımanlardan kaçan bir insan denizine dönüştü. Gazzelilerin bu krizi UNRWA olmadan atlatabileceklerini hayal etmek zor.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.