Ümraniye TV

‘Uzayda en ön safta olacağız’

‘Uzayda en ön safta olacağız’
93 views
03 Haziran 2022 - 8:50

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz uzay yarışında olacağız, hem de en ön saflarda olacağız. Bu yarışı da öyle köhnemiş, ilkel, müptezel, zihniyetlerle değil, gözü uzayda olan pırıl pırıl gençlerimizle TEKNOFEST kuşağı ile kazanacağız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri ödül törenine katılan Erdoğan, dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

GENÇLİĞİYLE HAŞR-U CEM: Şu anda tüm gençliğiyle haşr-u cem olan bir iktidar var. Dünyada bizim Millet Kütüphanesi’nin eşi benzeri neredeyse yok. Bununla rahatlıkla iftihar edebiliriz…Biz gençlerimizi nasıl okumaya, araştırmaya, tefekküre, üretmeye teşvik ederiz bunun derdindeyiz. İçinizden birileri inşallah uzaya gidecek mi? Birilerinin Neil Armstrong’u varsa bizim de Ayşe’miz, Fatma’mız, Ahmet’imiz var. Bize düşen bunun alt yapısını yapmak, yaptık. Hazırlıklar devam ediyor.

TEKNOFEST KUŞAĞI İLE KAZANACAĞIZ: Şimdi uzay mı kaldı diyenlere… Evet, bunlar ne haberleşmeden anlarlar, ne uzaydan anlarlar. Bunların böyle bir derdi de yok…Sevgili gençler biz uzay yarışında olacağız hem de en ön saflarda olacağız. Belki göndereceğimiz evladımız bu salonda. Uzay dönüşünde onu karşılamaya gideceğiz. Bu yarışı da öyle köhnemiş, ilkel, müptezel, zihniyetlerle değil sizler gibi gözü uzayda olan pırıl pırıl gençlerimizle TEKNOFEST kuşağı ile kazanacağız.

KAĞIT UÇAK FIRLATAMAZ: 2023’te bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimizi ilan etmiştik… Uzay misyonunu küçümseyenlere, aklınca alay edenler var. Hatta biri çıkmış ‘Her şey bitti şimdi sıra uzaya mı geldi’ diyor. Bunların böyle işlere vizyonu yetmez. Bunlar uzaya insan ya da roket göndermeyi bırakın, gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.